Jak dbać o kominek?

Dobrze użytkowany kominek odwdzięczy się nam bezawaryjnością oraz ciepłem.

Istnieją dwa sposoby czyszczenia szyby kominkowej. Każdy z nich należy wykonywać na wygaszonym i zimnym urządzeniu:

  1. Czyszczenie popiołem

Wilgotny ręcznik papierowy/szmatkę/gąbkę  moczymy w popiele z paleniska i wycieramy zabrudzenia szyby, które powoli ale skutecznie poddają się tarciu. Gdy oczyścimy szybę z widocznych stałych zabrudzeń wystarczy spryskać powierzchnię płynem do mycia szyb i wyczyścić szybę z resztek popiołu i zabrudzeń. Należy pamiętać by jakikolwiek płyn lub resztki popiołu nie wnikały w sąsiadujące z szybą uszczelki, zwłaszcza uszczelka dolna na którą lubi spływać płyn.

2. Czyszczenie płynem do czyszczenia szyb kominkowych.

Na rynku istnieje wiele płynów do czyszczenia szyb kominkowych. Wiele z nich skutecznie czyści szybę, jednak te najbardziej skuteczne są lekko „żrące” więc warto uważać na ręce czy posadzkę (parkiet, panele itp.). Płyn ten spryskuje się na szybę i czeka kilka minut by rozpuścił zabrudzenia. Tutaj bardzo trzeba uważać aby nadmiar płynu nie spływał do uszczelek, ponieważ spowoduje to ich zniszczenie co w efekcie może doprowadzić do samoistnego pęknięcia szyby kominkowej. Po kilku minutach możemy wytrzeć szybę i cieszyć się widokiem ognia. 

Zdecydowana większość dobrych kominków wyposażona jest w palenisko bezrusztowe czyli takie gdzie palimy na szamocie. Tam też gromadzi się popiół. Kierujemy się zasadą, że mała ilość popiołu nie przeszkadza w paleniu i nie ma sensu co palenie czyścić całej komory. Natomiast nie możemy dopuścić do sytuacji gdzie otwierając drzwiczki popiół wysypuje się nam na pomieszczenie lub zasłania otwory doprowadzające powietrze do spalania (kurtyna dolna). Warto więc raz na kilka paleń usunąć popiół z paleniska. Elementów szamotowych (ściany paleniska) nie czyścimy niczym. One ulegają cyklicznemu wypalaniu i zabrudzaniu i jest to zjawisko naturalne. Również małe pęknięcia szamotów nie dyskwalifikują kominka z użytku. Dopiero gdy rozpadną się lub wykruszą należy je wymienić. 

Uszczelki wokół drzwiczek również ulegają zużyciu. Niekiedy takie uszczelki potrafią wytrzymać 10 lat, inne niszczą się po upływie 2-3 lat. Wiele zależy od ich jakości czy sposobu oraz intensywności użytkowania. Sprawna uszczelka to taka która jest po całej swojej długości cała, bez widocznych uszkodzeń, miękka przy mocnym dociśnięciu paznokciem. Gdy uszczelka nie spełnia tych wymagań, należy ją wymienić na nową. 

Większość kominków wyposażona jest w dolot powietrza do spalania z zewnątrz. Dolot ten zakończony jest najczęściej kratką/czerpnią na elewacji, na zewnątrz budynku. Ważne jest by utrzymać drożność tego elementu. Z upływem czasu kratki takie potrafią zostać zatkane przez liście, pajęczyny, rośliny czy owady.

Należy pamiętać o regularnych przeglądach kominiarskich wynikających z przepisów naszego prawa. Przegląd kominiarski czyli czyszczenie komina spalinowego powinno zostać wykonane przez kominiarza z odpowiednimi uprawnieniami, potwierdzone protokołem. 

Zawsze należy zapoznać się z instrukcją obsługi paleniska, w której napisane jest jasno w jaki sposób użytkować urządzenie oraz ile drewna używać do jednorazowego załadunku. 

Comments are closed.